At St Paul's C of E Primary School, we are educated for life with the love of God and Christian values at the heart of our school.

Congratulations to:

Well done to Year 6 on their fabulous production of The Amazing Adventures of Super Stan.  Thank you to everyone who supported the show.  We have received some wonderful feedback from our audiences.

Hockey Team: Jodie Andrews, Missy Rogers, Bryony McCartan, Tilly Claridge, Arran Hodgson, Henry Pidduck, Noah Huwendiek, Axel Englyst who represented St Paul’s at Surbiton HC Primary School Tournament for year 5 and 6 last week.  The children played really well, especially in very hot conditions.  It was fantastic watching them use the width of the pitch and stringing together some great runs of play.

They eventually finished joint top, with five wins and one loss, but the highlight could possibly have been running under the Astroturf water sprinklers in the break! 

Gabriella Carr-Hill and Ellie Fox-Robinson (5G), who performed in Stagecoach Wimbledon’s attempt to break the Guinness World Record for the largest number of simultaneous performances of Beauty and the Beast. Performances were held at the same time across the world on Sunday 6th July.  Gabriella played Madame de la Grande Bouche, the operatic wardrobe, and Ellie sang as part of the ensemble.

Ron Figlin (3M) who participated in the yearly tennis tournament at Coombe Woods Tennis and won 7 out of 7 matches, securing a place in the club finals that will take place on the 14th of July.

Eleanor Hunt (5G) who has passed her Grade 1 piano exam.

Arran Hodgson (6B) who was part of the Kingston hockey team that won the year 7 and under London Youth Games at the weekend.

Country Dance Team:  Isabella Troci (3M), Gabriel Lindley (4CF), Maysie Felice-Adam, Bianca Mocanu, Diana Griskevic  (4R), Bella Ju, Emily Killick Edwards, Summer Kim, Kaniha Jeyaruban (5C), Luke Ransom-Kitson, Nicole Sykes, Arty Mead (6B), Kenan Boligit (6F), Hollie Price (6R) who took part in the annual Kingston Primary Schools Country Dancing Festival last week.  A thoroughly enjoyable day was had by all – ending in the Circassian Circle dance that gave even the staff and parents to show off their dance skills!  Every child that participated should be immensely proud of themselves for displaying superb dancing skills, excellent teamwork and great passion.

Zia Davies (5H) who performed at Epsom Playhouse this weekend, taking part in two shows which brought together a number of regional dance groups. 

Juliet Farrell (5C) and Missy Rogers (5H) also performed in the same Street Dance troupe.  The girls performed two very dynamic and well-co-ordinated Street Dance routines which demonstrated the many hours of practice they had put in to rehearsing for the shows over the last few months.

The winners of the Extreme Reading Competition this year:  Alex Lin (RR) Miles McCready (1P) Harley Gubby (3M) Annan Li (4CF) Ebba Drewett (5C) and Martin Lepant (6R).  Thank you to everybody who entered. 

Brendan Dias Nagahawatte (6F) who has earned his first Blue Peter badge for making a clay model Blue Peter badge.

Congratulations to our Sugarsmart Competition winners: Somayya Robinson 1P, Oliver Foden 4R and  Evie Hall 3M.  We hope you enjoy creating more yummy healthy recipes with your new cookbooks!  Well done to the 120 pupils who took part in the competition - there were lots of superb entries.  If you did not receive your Sugarsmart badge, please come and get one from Miss Luker.  In our recent Sugarsmart assembly, it was great to see how many pupils are now actively thinking about their sugar intake.  Keep up the good work!

Year 6, we received lots of compliments about their excellent behaviour whilst on the Isle of Wight residential trip. 

Math’s Team:  Eric Meng, Harry Spence (6F), Asasila Igaga and Rebecca McArthur (6R), who competed in the National Mathematics Championships today and were heat winners.  We now look forward to competing in the semi-finals.  Well done.

Wolsey House who were awarded the most house points last half term.

Our prefects for this term:  Bertie Read, Adele Mackay (6B), Sam Bogle-Carroll, Melissa Hickling (6F), Ali Maatouk and Tilly Parkes (6R).

The winners of the Easter Bonnet Competition:  Evie Hall and Wilf Fox-Robinson (3M).

Zia Davies (5H) who passed level 2 Bikeability, run by Kingston Council, during the Easter holidays.

Ksenia Marine (4CF) who passed her Grade 5 piano exam (ABRSM) with a distinction.

Arber Dauti (4CF) whose Kingston Little League team were cup runners up on Saturday 24th March.

Jodie Andrews (5C), Alex White (5G), and Tyler Foxon (5G) for coming 2nd in Hollyfield's Primary Maths Challenge on Tuesday 20th March. Thank you also to all parents and grandparents who came to support!

Quiz Team:  Evie Hall (3M), Charlie Crew (4R), Ziad Elbarbary (5C) and Sindhu Jatoi (6F) who competed in the semi finals of the National Key Stage 2 General Knowledge Championships on Friday.  The winning team achieved 1760 and we achieved 1710 points to come third.  An amazing performance.  Well done.

Picton House who were awarded the most house points last half term.

Harry Spence (6F), Bella McDonald (6B) and Emma Rouillard (6R) for coming first in the Primary English challenge at Hollyfield School on Thursday 8th March.

Both our High 5 Squads who played against Latchmere School last week:

Year 5 High 5 Squad:  Anna Haylock Mallol, Molly Maroudias (5C), Nancy Biles, Gabriella Carr-Hill, Eleanor Fox-Robinson (5G), Bryony McCartan, Malak Mohammed, Bella Perugi and Missy Rogers (5H) instantly showed how much improvement they have made since joining netball club at the beginning of the school year.  A well fought, evenly matched fixture with a fantastic display of netball saw St Paul’s win 2-1.

Year 6 High 5 Squad: Rosie Chandler, Adele Mackay, Nicole Sykes (6B), Korin Browne, Laura Cavalli Adorno (6F), Charlotte Barber, Poppy Kelemen, Caitlin Meek and Emma Rouillard (6R)  With enough players for two Year 6 squads, it was time for a number of players to play their first match of the year. St Paul’s instantly took control of the game. Making space and interceptions St Paul’s kept the ball in hand to win 4–2.           

Minnie Taylor (4CF) who came 2nd in the London Regionals tumbling competition last Sunday, winning a silver medal and qualifying to represent London region in the British Gymnastics National Regional Finals in June.

Hockey Team:  Jodie Andrews, Eden Hall, Axel Englyst, Noah Huwendiek (5C), Oliver Gowe, Bryony McCartan (5H), Malak Mohammed (5H), Matilda Claridge, Arran Hodgson, Bella McDonald (6B), Ruby Parkes, Henry Pidduck (6F), Matilda Parkes, Daniel Sherlock (6R), who played Thames Ditton Junior School before half term.  The girl’s team finished 2-1 to Thames Ditton Junior School after a hard fought match.  The boy’s team won their match with and incredible final score of 10-0. 

Isabella Perugi (5H) who has just finished the Christmas season at Royal Opera House singing in their production of Cavalleria Rusticana / Pagliacci.

Our prefects for this term:  Thomas Foden, Maeve O’Clery (6B), Laura Calvelli-Adorno, Eric Meng (6F), Mohamed Abdaltam and Emma Rouillard (6R).

The following winners of the ‘Make Your Own Christmas Hat Competition:  Rory Burnett, Eva Wicking (1S), Georgia Craddock (3M), William Morris (4R), Bryony McCartan (5H) and Hollie Price (6R).  Well done to everyone who participated, the hats were amazing.

Zara Curtis (4R) who took part in a gala for the first time in Teddington Swimming Club.  She was very pleased to earn 2 medals. 1st place in 25M back stroke and 3rd place in 25M butterfly.

Picton House who were awarded the most house point this half term.

Nicole Sykes (6B) who has been awarded with an Outstanding Achiever award from the Jack Petchey Foundation, for contributions to her youth group.

      Our Cross Country Team:  Year 5: George McGowan, Jessica Shears, Leon Shelley, Oliver Gowe, Stanley Smith, Robin Stanton, Missy Rogers, Noah Dickens, Noah Huwendiek, Joshua Rowden, Ayden Renno-Keene, Natasha Hambling, Emily Killick Edwards, Jodie Andrews, William Gibbs, Alexander Jim John, Akshay Singh, Amir Alomar, Year 6: Sam Bogle Carroll, Hamish Hand, Bertie Read, Max Case, Jack Laurie, Thomas Foden, Yasar Ahmed, Daniel Sherlock, Henry Pidduck, Ishaan Khan, Dovydas Olekas, Nicole Sykes who competed in the Kingston Borough Cross Country event, at Ditton Fields, last week alongside 672 children from 33 schools.  Every St Paul’s child completed the full 2k course showing outstanding resilience and endurance. When not racing, St Paul’s set up their spectating camp at the end of the first lap /start of the home straight where each individual showed brilliant sportsmanship and respect cheering along their team-mates as well as all other competing schools.  The energy and enthusiasm from the children was incredible, both whilst running and watching.  There were smiles and rosy cheeks aplenty. 

Wolsey House who were awarded the most house points last half term.  They are being rewarded with a Mufti Day on Thursday 9th November.

Year 5/6 Boy’s Football Team: Jack Carroll, Eden Hall, Ben Peiker (5C), Tyler Foxon (5G), Jake Young (5H), Thomas Flint (6B), Yacine Saidi (6F) and Ali Maatouk (6R) who played in the Kingston Borough Football Tournament at Chessington Community College.  The boys were certainly kept on their toes with some strong opposition but showed phenomenal fight in all matches.  The early matches saw them highlight their attacking skills with fantastic goals being scored.  Then, it was time to test their defensive skills with some excellent goalkeeping saves and all players putting in a number of strong tackles.  Throughout the tournament the boys worked brilliantly as a team with accurate passing, great communication, resilience and determination.  Well done boys!

Netball Squad:  Rosie Chandler, Bella McDonald, Semi Orotope-Paul, Nicole Sykes (6B), Korin Browne, Charlie King, Sophie Lammiman (6F), Charlotte Barber, Yusif Idrees, Poppy Keleman, , Isabel Leedham, Caitlin Meek, Emma Rouillard (6R) who played against St Agatha's last week.  Playing High Five Netball rules (five aside rather than seven aside) St Paul’s showed some superb teamwork and had a terrific flow up and down the court.  It really was wonderful to see Year 6 girls and boys play fluid and fast netball.  Every player was able to try out a number of positions and get a real feel for the game.  A mix of speed and agility saw our players show that they can both attack and defend as well as score goals.  St Paul’s kept St Agatha’s within reach for the majority of the match before St Agatha’s star shooter came into the circle for the final few minutes of play giving our opposition the win.  Congratulations to the netball squad on a hard fought, well played match.

Natasha Hambling (5C) who won two silver awards for floor and bars and a bronze award for vault at the Quatro gymnastics competition in Wiltshire on Friday.

Year 4 Girls Football Team:  Florence Hand, Isabella Humpherson, Olive Read (4CF), Hind Abdaltam, Bianca Mocanu and Fia Moxon (4R), who completed in the Girls Football Festival at Kew Association Football last week.  A brilliant display of football and teamwork from the Year 4 girls with everyone showing great sportsmanship and love of football.

Minnie Taylor (4CF) won gold in her gymnastic club’s champships this weekend, which made her Richmond Gymnastics Association junior tumbling champion.

Natasha Hambling (5C) who won silver medal at the South East Regional Gymnastics Competition at Guildford on Sunday. Her team also won team silver, and she won individual prizes for her performances on bar and vault.

Year 4 Boys Football Festival Team: Archie Baker Jones, Cyrus Binesh-Burke, Ernie Pidduck (4CF), Edward Bransfield, Calum Kearns and Ozan Korkmaz (4R) who competed at the Year 4 boys’ six a-side football festival at Chessington Community College, on Wednesday 13th September, alongside seven other Kingston schools.